logo_intro.png

Akademia Piłkarska

Górnika Zabrze

Trening Mentalny – jak radzić sobie podczas kwarantanny

Jak rozmawiać z dzieckiem i radzić sobie w czasie kwarantanny – Kilka słów od Psycholog Akademii Górnika Zabrze

W związku z obecną sytuacją i licznymi ograniczeniami, jakie pojawiły się w ostatnim czasie mogą pojawiać się u nas, ale również u naszych dzieci, emocje takie jak lęk, stres czy niepewność. Izolacja społeczna, przymus przebywania w domu, w gronie tylko najbliższych osób, a także brak codziennych, zwykłych obowiązków i wyzwań mogą sprawiać, że poczujemy spadek energii i ogólnej motywacji.

Aby ułatwić naszym dzieciom zrozumienie aktualnej sytuacji podajemy kilka wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób rozmawiać z naszymi pociechami o epidemii oraz zachęcamy do aktywnego i świadomego wykorzystania tego czasu wykorzystując na przykład do tego celu nasz

PLANNER DNIA.

1. Bądź spokojny i rzeczowo odpowiadaj na pytania dziecka.Jeśli dziecko zadaje pytania, spokojnie wytłumacz czym jest choroba koronawirusowa i jakie są jej objawy. Przypomnij, że istnieje wiele skutecznych sposobów na to, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo oraz zminimalizować ryzyko zachorowania, takich jak częste mycie rąk oraz ich dezynfekcja, czy przestrzeganie zakazu wychodzenia z domu bez konkretnego powodu. Warto również pomóc dziecku “zajrzeć na zewnątrz” i wytłumaczyć, że przestrzegając tych zasad dba nie tylko o siebie, ale również o ludzi wokół.


2. Sprawdź z dzieckiem co słyszy. Krąży wiele dezinformacji na temat choroby (COVID-19). Dowiedz się, co wie już twoje dziecko lub co uważa za prawdziwe. Skorzystaj ze stron internetowych zaufanych organizacji jako źródeł informacji.


3. Zaakceptuj brak zainteresowania aktualną sytuacją.Może zdarzyć się, że dziecko nie będzie zainteresowane aktualną sytuacją i nie będzie chciało słuchać, o tym co dzieje się w kraju lub za granicą. Jeśli w tym czasie będzie wolało zając się zabawą, grami, czy czytaniem książek, to nie warto na siłę tego zmieniać. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio zadbać o wiedzę swojego dziecka dotyczącą zasad bezpieczeństwa.


4. Pozwól dziecku poczuć swoje emocje.Zamknięcia szkół, odwołanie licznych imprez sportowych i kulturalnych, izolacja od przyjaciół i poczucie braku swobody w przemieszczaniu się mogą generować wiele nieprzyjemnych emocji takich jak złość, smutek czy niepokój. Rolą rodzica w tym okresie może być pomoc w nazwaniu emocji, jakie pojawiają się u dziecka a także ich zrozumienie i akceptacja. Wytłumacz, że są to zrozumiałe emocje, które pojawiają się u wielu osób w aktualnej sytuacji i rozumiesz, że jest to dla dziecka trudne.

Fundacja Górnika Zabrze informuje, iż zadania publiczne w dziedzinie kultury fizycznej realizowane są ze środków MIASTA ZABRZE.

Dane Fundacji Górnika Zabrze

ul. Roosevelta 81, 41-800 Zabrze,
NIP: 648-27-65-507,
KRS: 0000414081

Szybki kontakt

akademia@gornikzabrze.pl
l.milik@gornikzabrze.pl
tel. kom. +48 512 129 340
tel. stac. (32) 438 66 05

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2018 Akademia Górnika Zabrze

wykonanie i utrzymanie MGK.net.pl