logo_intro.png

Akademia Piłkarska

Górnika Zabrze

Dyrektor Akademii Łukasz Milik szerzej o Programie Klubów Partnerskich

Pierwsze kluby dołączają do Rodziny Akademii Górnika! Program Klubów Partnerskich wchodzi do gry!

„To, co robimy w Akademii to wizja długofalowa, której elementem filozofii jest właśnie Program Klubów Partnerskich.  To proces, który dąży do tego, aby pierwszy zespół był uzupełniany przez absolwentów Akademii w sposób regularny każdego sezonu. Program może przynieść owoc pracy nawet w przeciągu jednego sezonu, ale nam nie chodzi o przysłowiowy „owoc”, a bardziej o całe drzewo, które te owoce będzie tworzyć.”    

Sezon 2020/2021 otworzyła informacja o rozpoczęciu działalności Programu Klubów Partnerskich. O filozofii Akademii, która wiąże się z całym projektem, o dotychczasowych relacjach z klubami na terenie całego kraju i poza nim, a także korzyściach, jakie mogą odnieść zarówno klub, jak i partnerzy – porozmawialiśmy z koordynującym Program Klubów Partnerskich – Dyrektorem Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze – Łukaszem Milikiem. 

Na czym ma opierać się współpraca Górnika Zabrze z klubami partnerskimi?

Przede wszystkim na wzajemnym szacunku do swojej pracy. Chcemy poznać klub i ludzi, którzy w nim pracują. Dążyć do tego, aby wprowadzić część swojej filozofii szkolenia także do innych klubów, jednocześnie niczego im nie narzucając. Poprzez dialog chcemy pokazać to jak i dlaczego szkolimy właśnie w taki sposób. Każda z podjętych relacji będzie miała własną historię, dlatego ciężko jednoznacznie opisać, na czym taka współpraca będzie polegała.

Skąd geneza tego projektu?  

To coś, o czym w Klubie rozmawialiśmy już od bardzo dawna. Przez ostatni rok przejechałem niezliczoną liczbę kilometrów. Spotykałem się z trenerami, działaczami z różnych miejsc na terenie całego kraju, rozmawiając między innymi o tym, jak współpracę widzą z ich perspektywy. Trafiło do nas kilku naprawdę wartościowych zawodników. To efekt tego, że tak naprawdę te relacje budowane były od kilku lat. W konsekwencji kluby uznawały, że jesteśmy dobrym miejscem do rozwoju ich najzdolniejszych jednostek i nawet zdarzało się, że to właśnie z ich strony wychodził pierwszy telefon z informacją, że jest u nich zawodnik X, względem którego były zapytania z innych klubów, a oni by chcieli, abyśmy to właśnie my sprawdzili go u siebie. Dużo w kwestii inspiracji pokazał mi dwukrotny pobyt w Bilbao. To naprawdę niesamowite, że w regionie, w którym populacja wynosi nieco ponad dwa miliony, Athletic Bilbao od kilku lat potrafi tworzyć zespół oparty na swoich wychowankach, pochodzących z tych 7234 metrów kwadratowych, jakie liczy powierzchnia Kraju Basków. Athletic w swoich strukturach ma blisko 200 klubów partnerskich. Chyba więcej na ten temat dopowiadać nie trzeba.     

Patrząc na to, ile kilometrów każdego roku przejeżdżają adepci Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze wynika, że poza relacjami nawiązanymi w kraju posiadacie je także poza jego granicami, coś więcej na ten temat?

Pozostajemy w bliskich relacjach z ludźmi z Banika Ostrawa, z którymi na dzień dzisiejszy funkcjonujemy nawet na płaszczyźnie prywatnej, Bayeru Leverkusen, gdzie nasi trenerzy mieli przyjemność odbyć staż szkoleniowy, czy też dzięki Sławkowi Czarnieckiemu udało nam się przeprowadzić warsztaty dla naszych trenerów tu w Zabrzu. Ostatnim nawiązanym bliżej kontaktem jest wspomniany już Athletic Bilbao, gdzie trafiliśmy głównie ze względu na ogromną inspirację związaną z ich działalnością. Baskowie niezwykle nas ugościli. Mieliśmy możliwość poznać ich struktury, metodologię, a także w zdecydowanej większości sztab szkoleniowy. Ku naszemu zaskoczeniu, po przyjeździe do Bilbao, opiekun naszego stażu w tygodniowym pobycie zaplanował spotkanie, na którym to my mieliśmy opowiedzieć o tym, jak my funkcjonujemy. 

Staż szkoleniowy – Athletic Bilbao – grudzień 2019

Jakie korzyści może otrzymać Partner Górnika Zabrze?

Wzajemny szacunek to coś, o czym wspomniałem na samym początku, to nie może być tylko słowo, a idące za tym czyny. Chcemy słuchać, mówić, oraz pomagać sobie nawzajem. W jaki sposób? Chociażby stwarzając realną możliwość rozwoju dla najzdolniejszych zawodników, jednocześnie nie zapominając o dobrej pracy wykonanej w klubach macierzystych, z których tacy się wywodzą – np. poprzez stosowne zapisy w umowach w przypadku transferu zawodnika X z kluby Y do Górnika Zabrze. Nie chcemy sytuacji, w której po wprowadzeniu zawodnika na szczebel profesjonalny, ktokolwiek zapomniał o tym, że to także ogromny sukces naszego partnera. Oczywiście przewidujemy specjalne szkolenia, które umożliwią bezpośredni kontakt Trenerów Klubów Partnerskich ze sztabem szkoleniowym Akademii. 

 Chciałbym, żeby ten program był dla nich „motorem napędowym”. A kluby, które z nami współpracują, były uznawane w środowisku za dobre miejsce z ogromnymi możliwościami rozwoju. Dla tych klubów marka Górnika Zabrze będzie swego rodzaju magnesem nowych perspektyw, które mam nadzieję się dla nich otworzą.

Rocznik 2002 – Mistrz Polski Juniorów 2019/2020

Jedną z tych perspektyw jest np. poszerzenie projektu zamiejscowego Piłkarskiego Przedszkola Górnika Zabrze?

Bez wątpienia tak. Tak jak powiedziałem wcześniej – każda współpraca będzie miała swoją historię i swój własny przebieg. Projekt ośrodków zamiejscowych Piłkarskiego Przedszkola Górnika Zabrze był czymś, co można powiedzieć „zapoczątkowało” wyjście z ideą szkolenia Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze poza nasze miasto. To projekt, który jest dla nas bardzo ważny z punktu widzenia rozpowszechniania Klubu w naszym regionie. Chcemy aktywizować dzieciaki, które będą biegały z naszym herbem na piersi, które po przejściu pewnego etapu szkolenia, jeżeli nie trafią bezpośrednio do Akademii – trafią do lokalnych klubów jako młodzi ludzie pełni pasji, oraz chęci do dalszego samorozwoju. Kto wie, może jeśli nie od razu, to może za kilka lat ktoś do nas z tego lokalnego klubu wróci? Wszystko jest możliwe. W taki sposób funkcjonujemy we współpracy z kilkoma klubami od lat i działa to na bardzo zdrowych, przejrzystych zasadach.

Piłkarskie Przedszkole Górnika Zabrze w Rydułtowach

Ostatnie lata pokazują, że coraz więcej młodych zawodników Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze potrafi odnaleźć się na szczeblu profesjonalnym. Po jakim czasie Program spowoduje jeszcze dynamiczniejsze powiększenie tego grona?   

Ciężko oceniać dokładnie po jakim czasie. To, co robimy w Akademii, to wizja długofalowa, której elementem filozofii jest właśnie Program Klubów Partnerskich.  To proces, który dąży do tego, aby pierwszy zespół był uzupełniany przez absolwentów Akademii w sposób regularny każdego sezonu. Program może przynieść owoc pracy nawet w przeciągu jednego sezonu, ale nam nie chodzi o przysłowiowy „owoc”, a bardziej całe drzewo, które te owoce będzie tworzyć.

Daniel Ściślak – absolwent Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze

Jak wygląda proces rekrutacji do Programu Klubów Partnerskich? 

Jesteśmy przede wszystkim ludźmi otwartymi. Po kontakcie za pośrednictwem dedykowanego adresu mailowego, pracownik biura Akademii skontaktuje się z każdym z kandydatów, któremu przekaże ankietę do wypełnienia. Ankieta zawiera między innymi pytania dotyczące działalności zgłaszającego się Klubu – zarówno tej w przeszłości, jak i planowanej w przyszłości. Wszystko  po to, abyśmy od początku wiedzieli, w którą stronę zmierza nasz potencjalny partner, tak aby odszukać płaszczyzny, w których obrane kierunki są podobne. Po czym po prostu  siadamy do rozmów i szukamy aspektów, w których możemy sobie wzajemnie pomóc.  

Fundacja Górnika Zabrze informuje, iż zadania publiczne w dziedzinie kultury fizycznej realizowane są ze środków MIASTA ZABRZE.

Dane Fundacji Górnika Zabrze

ul. Roosevelta 81, 41-800 Zabrze,
NIP: 648-27-65-507,
KRS: 0000414081

Szybki kontakt

akademia@gornikzabrze.pl
l.milik@gornikzabrze.pl
tel. kom. +48 512 129 340
tel. stac. (32) 438 66 05

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2018 Akademia Górnika Zabrze

wykonanie i utrzymanie MGK.net.pl