Athletic Club Bilbao – na ziemi Igora Angulo

„Kto się nie rozwija ten się cofa” z takim motto na co dzień kieruje się Akademia Górnika Zabrze stale zdobywając nowe doświadczenia. Przede wszystkim zdajemy sobie sprawę ze swoich ograniczeń czy niedoskonałości. Z tego też powodu każdą okazję do nauki od najlepszych maksymalnie wykorzystujemy.

Kolejny wartościowy, ale tym razem niezwykły staż za nami. Dlaczego niezwykły?  Bo jak się okazuje we współczesnym futbolu, przepełnionym zawrotnymi sumami pieniędzy wciąż dobrze funkcjonować może klub, który przywiązuje wielką wagę do zapomnianych wartości oraz hołduje dawnym tradycjom.  Niecodzienna historia, jedyny w swoim rodzaju region, wyjątkowe zasady – po prostu Kraju Basków – i nasze odwiedziny w Athletic Club Bilbao, Real Sosiedad de Futbol, Deportivo Alaves. 

Kraj Basków, zasady Basków, niecodzienna historia oraz tradycje Basków – to prawdopodobnie jedyne miejsce na świecie gdzie w skali 1:1 można doszukać się analogii ze Śląskiem. Athletic Bilbao dla Baskonii jest jak Górnik Zabrze dla Śląska. Więc już można się domyślić dlaczego tak cenny był dla nas wyjazd do Północnej Hiszpanii.

 Wyjazd i zebrane doświadczenia ze względu na charakter regionu jak i klubu stał się dla nas doskonałą okazją do refleksji i weryfikacji struktury oraz zasad funkcjonowania Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze. 

Co czyni klub z Bilbao wyjątkowym? Z pewnością oryginalność wdrażanych tam zasad. Mimo, iż dla kibiców wynik stanowi sprawę drugorzędną Atletic nie dość, że jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju to tak jak Real Madryt i FC Barcelona nigdy nie spadł do rozgrywek Segunda División. 24 razy sięgał po Puchar Hiszpanii. 

Biorąc pod uwagę ograniczenia, jakie narzucają sobie w Athletic Club, tamtejsi zawodnicy odnoszą budzące podziw sukcesy. Zawdzięczają je w dużej mierze wzorowej pracy z młodzieżą. Bilbao to jedna z najlepszych szkółek piłkarskich na świecie. Od 1919 roku stawia się tam na wychowanków, którzy po prostu muszą dysponować poziomem sportowym godnym reprezentowania Kraju Basków jak i niejednokrotnie kadry narodowej Hiszpanii na arenie międzynarodowej. 

Swoją akademię Athletic otworzył, jako jedną z pierwszych w Europie. Każdy młody chłopak grający w klubie od najmłodszych lat jest jego zagorzałym fanem, a co za tym idzie jest gotów do poświęceń dla zespołu. Oczywiście na mecze pierwszej drużyny zawodnicy Akademii przychodzą z całymi rodzinami. Nie istnieje tam bariera zawodnik-kibic, fani w wielu przypadkach osobiście znają graczy pierwszego zespołu, którzy wychowywali się „na ulicach” Bilbao.

Czym się kierowaliśmy, dlaczego kraj Basków? Zerknijmy na pewne zestawienie. Otóż w październiku tego roku ukazał się najnowszy ranking, podsumowujący liczbę wychowanków różnych klubów (ich akademii) występujących w 5 największych ligach europejskich. Wg tego rankingu akademia Athletic Bilbao zajmuje czwarte, a Real Sociedad ósme miejsce w Europie i na dzisiaj kolejno ich 26 oraz 23 wychowanków gra na najwyższym szczeblu w 5 największych ligach w Europie. 


Fundacja Górnika Zabrze informuje, iż zadania publiczne w dziedzinie kultury fizycznej realizowane są ze środków MIASTA ZABRZE.

Dane Fundacji Górnika Zabrze

ul. Roosevelta 81, 41-800 Zabrze,
NIP: 648-27-65-507,
KRS: 0000414081

Szybki kontakt

akademia@gornikzabrze.pl
l.milik@gornikzabrze.pl
tel. kom. +48 512 129 340
tel. stac. (32) 438 66 05

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2018 Akademia Górnika Zabrze

wykonanie i utrzymanie MGK.net.pl