logo_intro.png

Akademia Piłkarska

Górnika Zabrze

XXII EDYCJA TURNIEJU IM. ERNESTA POHLA!

W piątek rozpocznie się kolejna edycja corocznego Turnieju Juniorów Starszych im. Ernesta Pohla. Tak jak i w poprzednich latach niedzielny dzień finałowy zagości na Arenie Zabrze.

Już po raz 22. uczcimy pamięć legendarnego piłkarza Górnika Zabrze. Ernest Pohl był jednym z najwybitniejszych piłkarzy w Polsce w latach 50. i 60. minionego wieku. Jego piłkarska kariera związana była przede wszystkim z Górnikiem Zabrze, z którym 8 razy zdobył mistrzostwo Polski. Wcześniej dwukrotnie tytuł ten uzyskał z Legią Warszawa. Do niego wciąż należy rekord zdobytych bramek w ekstraklasie, 187. Był dla młodych piłkarzy, którzy przychodzili do Górnika wspaniałym kolegą i nauczycielem. Przy nim rozwinął swój wspaniały talent Włodzimierz Lubański, będący patronem turnieju skierowanego do młodszych sportowców.

W tegorocznych zmaganiach o Puchar Prezydenta Miasta Zabrze udział weźmie 6 zespołów juniorów starszych U19, a spotkania odbędą się w dniach 28-30 lipca na pięciu różnych obiektach. Dwa najważniejsze mecze – finał i spotkanie o 3. miejsce – zostaną rozegrane na płycie głównej Areny Zabrze im. Ernesta Pohla. Pozostałe obiekty, na których rozegrane zostaną spotkania zlokalizowane są w Zabrzu (boiska Walki Zabrze i Gwarka Zabrze oraz boczne boisko Areny Zabrze), a także w Przyszowicach.

Harmonogram dnia finałowego:

9:00 MECZ O 3. MIEJSCE

10:30 MECZ FINAŁOWY

12:00 CEREMONIA ZAMKNIĘCIA

! WSTĘP WOLNY !

Poprzednia edycja skupiała głównie uczestników z Górnego Śląska (poza reprezentującym Ukrainę Ruchem Lwów). W tym roku poza gospodarzem i obrońcą tytułu – Górnikiem Zabrze – oraz dwukrotnym Mistrzem Polski juniorów starszych – Gwarkiem Zabrze – grono zespołów z niedalekich okolic uzupełni Zagłębie Sosnowiec. Wychodząc poza obszar województwa śląskiego udział w turnieju wezmą dwa krakowskie zespoły – Wisła oraz Cracovia. Warto zauważyć, że obie drużyny będą rywalami “Górników” w zbliżającym się sezonie Centralnej Ligi Juniorów U19, więc Turniej Pohla będzie stanowił dodatkowe przetarcie przed rozgrywkami ligowymi.

Do turniejowej stawki dołączyła również drużyna SKF Football Challenge. Warto przedstawić jej krótką charakterystykę. To zespół zrzeszający ukraińskich zawodników, którzy zamieszkali w Polsce po wybuchu wojny. Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Football Challenge powstało dopiero kilka miesięcy temu w Starym Sączu. Właśnie tam Prezes Zarządu Konstanty Tkocz przez wiele lat organizował rozmaite imprezy piłkarskie, m.in jest pomysłodawcą znanego dzisiaj Turnieju Sokolika. Prezes SKF Football Challenge jest byłym piłkarzem i trenerem, pracował w największym młodzieżowym klubie ukraińskim jako dyrektor do spraw międzynarodowych.

Na dzisiaj FC ma trzy roczniki 2005/06, 2007,2008. Chłopców z dużych miast (Kijowa, Charkowa, Odessy) tak i małych miasteczek przeważnie ze Wschodu Ukrainy, z terenów najbardziej wyniszczonych na skutek agresji rosyjskiej. Stowarzyszenie przede wszystkim zależy na tym, żeby zorganizować ich pobyt w Polsce, wprowadzając integrację zarówno poprzez sport, jak i naukę języka polskiego. Część zawodników trenuje już prawie rok, niektórzy przyjechali kilka miesięcy temu. SKF FC planuje wziąć udział w rozgrywkach krajowych jako osobna jednostka lub poprzez fuzje z ościennymi klubami. Jednym z przyświecających celów jest dochowanie się piłkarza lub piłkarzy, którzy zaprezentują się na poziomie zawodowym w Polsce lub w Europie.

Serdecznie witamy wszystkich uczestników i życzymy powodzenia!

Grupa A

1. Górnik Zabrze

2. Football Challenge (UKR)

3. Wisła Kraków

Grupa B

1. Gwarek Zabrze

2. Cracovia

3. Zagłębie Sosnowiec

Gorąco zachęcamy do uczestniczenia w tym ważnym wydarzeniu! Ogromne emocje gwarantowane!

Fundacja Górnika Zabrze informuje, iż zadania publiczne w dziedzinie kultury fizycznej realizowane są ze środków MIASTA ZABRZE.

Dane Fundacji Górnika Zabrze

ul. Roosevelta 81, 41-800 Zabrze,
NIP: 648-27-65-507,
KRS: 0000414081

Szybki kontakt

akademia@gornikzabrze.pl
l.milik@gornikzabrze.pl
tel. kom. +48 512 129 340
tel. stac. (32) 438 66 05

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2018 Akademia Górnika Zabrze

wykonanie i utrzymanie MGK.net.pl