logo_intro.png

Akademia Piłkarska

Górnika Zabrze

Robert Lewandowski i świadomy oddech, czyli techniki wspomagające efektywną koncentrację oraz kontrolę emocji | TRENING MENTALNY |

Uważna obserwacja zawodników na najwyższym poziomie pokazuje, że znajomość swojego ciała, świadome zarządzanie stresem oraz znajomość technik mentalnych są niezbędne przy wykonywaniu kluczowych fragmentów gry.

Rzut karny Roberta Lewandowskiego jest jednym z doskonałych przykładów takich zachowań, a także świetnym pretekstem do przyjrzenia się z bliska różnego typu technikom i metodom, jakie stosują zawodnicy na najwyższym poziomie, aby wspomóc swoje wykonanie.

Karne Lewandowskiego są o tyle specyficzne, że posiadają pewną rutynę – zawsze zaczynają się od głębokiego oddechu.

Dlaczego właśnie oddech?

W sytuacjach, które wywołują w nas strach, bądź presję często reagujemy tendencją do napinania się, powodując tym samym spłycenie oddechu. Aby uzyskać w takiej sytuacji odpowiednią ilość tlenu, osoba oddychająca w ten sposób musi oddychać szybciej, co na poziomie emocjonalnym wywołuje jeszcze większy strach, lęk lub presję.

Nasz układ współczulny zostaje pobudzony i uruchamia reakcję walki bądź ucieczki. Układ współczulny odpowiada bowiem za reakcje organizmu, wyzwalane podczas stresu, oraz poczucia nagłego zagrożenia, które są odpowiedzialne za przygotowanie ciała do walki lub ucieczki. Należą do nich m.in.:

– rozszerzenie źrenic, naczyń krwionośnych

– spowolnienie perystaltyki jelit

– wzrost ciśnienia tętniczego

– zwężenie naczyń krwionośnych w skórze, mięśniach szkieletowych i narządach miednicy mniejszej

– nasilenie wydzielania potu, śliny oraz hormonów nadnerczy, takich jak adrenalina i noradrenalina

– wyrzut glukozy do krwi, dzięki któremu organizm jest przez krótki czas zdolny do zwiększonego wysiłku

Pomocny może okazać się oddech przeponowy, który pozwala przywrócić prawidłową równowagę pomiędzy układem współczulnym i przywspółczulnym autonomicznego układu nerwowego przywracając tym samym równowagę psychofizyczną. Aby zapobiec tendencji do oddychania mięśniami klatki piersiowej w sytuacji stresowej należy zgłębić oddech koncentrując się na oddechu przeponowym w rytmie 5-6 cykli na minutę. 

Aby sprawdzić swój oddech połóż jedną rękę nad piersiami, a drugą na brzuchu poniżej mostka. Sprawdź, co się dzieje z twoją ręką w trakcie oddychania. Jeśli porusza się tylko dłoń położona na klatce piersiowej, oznacza to że w niewielkim stopniu używasz przepony. Pamiętaj, aby regulując oddech oddychać przez nos!

Co daje nam świadome oddychanie? 

– redukuje napięcie w ciele,

– dotlenia mózg, 

– oczyszcza organizm z toksyn,

– obniża poziom kortyzolu, 

– uwalnia od napięcia i stresu.

Opracowała: Karolina Pietrzak

Fundacja Górnika Zabrze informuje, iż zadania publiczne w dziedzinie kultury fizycznej realizowane są ze środków MIASTA ZABRZE.

Dane Fundacji Górnika Zabrze

ul. Roosevelta 81, 41-800 Zabrze,
NIP: 648-27-65-507,
KRS: 0000414081

Szybki kontakt

akademia@gornikzabrze.pl
l.milik@gornikzabrze.pl
tel. kom. +48 512 129 340
tel. stac. (32) 438 66 05

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2018 Akademia Górnika Zabrze

wykonanie i utrzymanie MGK.net.pl